Böjningar av flitig

Det arabiska ordet för flitig skrivs ﻣُﺠﺘَﻬِﺪ och uttalas mujtahid.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣُﺠﺘَﻬِﺪ
mujtahid
maskulinum singular
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪٌ
mujtahidun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪﺍً
mujtahidan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪٍ
mujtahidin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪُ
almujtahidu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَ
almujtahida
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪِ
almujtahidi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av flitig i maskulinum plural

Ordet för flitig har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻣُﺠﺘَﻬِﺪُﻭﻥَ
mujtahiduuna
maskulinum plural
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪُﻭﻥَ
mujtahiduuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪِﻳﻦَ
mujtahidiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪِﻳﻦَ
mujtahidiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪُﻭﻥَ
almujtahiduuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪِﻳﻦَ
almujtahidiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪِﻳﻦَ
almujtahidiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form

Böjningar av flitig i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för flitig slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺓ
mujtahida
femininum singular
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺓٌ
mujtahidatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺓً
mujtahidatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺓٍ
mujtahidatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَﺓُ
almujtahidatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَﺓَ
almujtahidata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَﺓِ
almujtahidati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av flitig i femininum plural

Ordet för flitig i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕ
mujtahidaat
femininum plural
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕٌ
mujtahidaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕٍ
mujtahidaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻣُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕٍ
mujtahidaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕُ
almujtahidaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕِ
almujtahidaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺠﺘَﻬِﺪَﺍﺕِ
almujtahidaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för flitig finns också i dual. Se hur flitig böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.