Böjningar av visdom

Det arabiska ordet för visdom skrivs ﺣِﻜﻤَﺔ och uttalas Hikma.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣِﻜﻤَﺔ
Hikma
femininum singular
ﺣِﻜﻤَﺔٌ
Hikmatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺣِﻜﻤَﺔً
Hikmatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺣِﻜﻤَﺔٍ
Hikmatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤِﻜﻤَﺔُ
alHikmatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤِﻜﻤَﺔَ
alHikmata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤِﻜﻤَﺔِ
alHikmati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av visdom i femininum plural

Ordet för visdom har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺣِﻜَﻢ
Hikam
femininum plural
ﺣِﻜَﻢٌ
Hikamun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺣِﻜَﻤﺎً
Hikaman
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺣِﻜَﻢٍ
Hikamin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤِﻜَﻢُ
alHikamu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤِﻜَﻢَ
alHikama
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤِﻜَﻢِ
alHikami
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för visdom finns också i dual. Se hur visdom böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.