Böjningar av samarbetsvillig, samverkande

Det arabiska ordet för samarbetsvillig, samverkande skrivs ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻥ och uttalas muta3aawin.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻥ
muta3aawin
maskulinum singular
ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻥٌ
muta3aawinun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻧﺎً
muta3aawinan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻥٍ
muta3aawinin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﺎﻭِﻥُ
almuta3aawinu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﺎﻭِﻥَ
almuta3aawina
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﺎﻭِﻥِ
almuta3aawini
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av samarbetsvillig, samverkande i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för samarbetsvillig, samverkande slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔ
muta3aawina
femininum singular
ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔٌ
muta3aawinatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔً
muta3aawinatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔٍ
muta3aawinatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔُ
almuta3aawinatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔَ
almuta3aawinata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﺎﻭِﻧَﺔِ
almuta3aawinati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för samarbetsvillig, samverkande finns också i dual. Se hur samarbetsvillig, samverkande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.