Böjningar av björn

Det arabiska ordet för björn skrivs ﺩُﺏّ och uttalas dubb.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺩُﺏّ
dubb
maskulinum singular
ﺩُﺏٌّ
dubbun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺩُﺑّﺎً
dubban
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺩُﺏٍّ
dubbin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺪُّﺏُّ
addubbu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺪُّﺏَّ
addubba
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺪُّﺏِّ
addubbi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av björn i maskulinum plural

Ordet för björn har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺩِﺑَﺎﺏ
dibaab
maskulinum plural
ﺩِﺑَﺎﺏٌ
dibaabun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺩِﺑَﺎﺑﺎً
dibaaban
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺩِﺑَﺎﺏٍ
dibaabin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺪِّﺑَﺎﺏُ
addibaabu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺪِّﺑَﺎﺏَ
addibaaba
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺪِّﺑَﺎﺏِ
addibaabi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för björn finns också i dual. Se hur björn böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.