Böjningar av garn, tråd

Det arabiska ordet för garn, tråd skrivs ﺧَﻴﻂ och uttalas khayT.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺧَﻴﻂ
khayT
maskulinum singular
ﺧَﻴﻂٌ
khayTun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺧَﻴﻄﺎً
khayTan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺧَﻴﻂٍ
khayTin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨَﻴﻂُ
alkhayTu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﻴﻂَ
alkhayTa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﻴﻂِ
alkhayTi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av garn, tråd i maskulinum plural

Ordet för garn, tråd har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺧُﻴُﻮﻁ
khuyuuT
maskulinum plural
ﺧُﻴُﻮﻁٌ
khuyuuTun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺧُﻴُﻮﻃﺎً
khuyuuTan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺧُﻴُﻮﻁٍ
khuyuuTin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨُﻴُﻮﻁُ
alkhuyuuTu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨُﻴُﻮﻁَ
alkhuyuuTa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨُﻴُﻮﻁِ
alkhuyuuTi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för garn, tråd finns också i dual. Se hur garn, tråd böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.