Böjningar av kameralins, lins

Det arabiska ordet för kameralins, lins skrivs ﻋَﺪَﺳَﺔ och uttalas 3adasa.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﺪَﺳَﺔ
3adasa
femininum singular
ﻋَﺪَﺳَﺔٌ
3adasatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺪَﺳَﺔً
3adasatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺪَﺳَﺔٍ
3adasatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺪَﺳَﺔُ
al3adasatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺪَﺳَﺔَ
al3adasata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺪَﺳَﺔِ
al3adasati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av kameralins, lins i femininum plural

Ordet för kameralins, lins har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻋَﺪَﺱ
3adas
femininum plural
ﻋَﺪَﺱٌ
3adasun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻋَﺪَﺳﺎً
3adasan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻋَﺪَﺱٍ
3adasin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺪَﺱُ
al3adasu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺪَﺱَ
al3adasa
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺪَﺱِ
al3adasi
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för kameralins, lins finns också i dual. Se hur kameralins, lins böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.