Böjningar av arvtagare

Det arabiska ordet för arvtagare skrivs ﻭَﺍﺭِﺙ och uttalas waarith.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻭَﺍﺭِﺙ
waarith
maskulinum singular
ﻭَﺍﺭِﺙٌ
waarithun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻭَﺍﺭِﺛﺎً
waarithan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻭَﺍﺭِﺙٍ
waarithin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺭِﺙُ
alwaarithu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺭِﺙَ
alwaaritha
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺭِﺙِ
alwaarithi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av arvtagare i maskulinum plural

Ordet för arvtagare har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻭَﺭَﺛَﺔ
waratha
maskulinum plural
ﻭَﺭَﺛَﺔٌ
warathatun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻭَﺭَﺛَﺔً
warathatan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻭَﺭَﺛَﺔٍ
warathatin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮَﺭَﺛَﺔُ
alwarathatu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺭَﺛَﺔَ
alwarathata
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺭَﺛَﺔِ
alwarathati
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för arvtagare finns också i dual. Se hur arvtagare böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.