Böjningar av förberedelse

Det arabiska ordet för förberedelse skrivs ﺗَﺤﻀِﻴﺮ och uttalas taHDiir.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺗَﺤﻀِﻴﺮ
taHDiir
maskulinum singular
ﺗَﺤﻀِﻴﺮٌ
taHDiirun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺗَﺤﻀِﻴﺮﺍً
taHDiiran
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺗَﺤﻀِﻴﺮٍ
taHDiirin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﻀِﻴﺮُ
attaHDiiru
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﻀِﻴﺮَ
attaHDiira
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﻀِﻴﺮِ
attaHDiiri
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av förberedelse i maskulinum plural

Ordet för förberedelse i maskulinum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

Mönstret för regelbunden plural femininum kan användas även för ord i maskulinum plural, som i det här fallet.

ﺗَﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕ
taHDiiraat
maskulinum plural
ﺗَﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕٌ
taHDiiraatun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺗَﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕٍ
taHDiiraatin
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺗَﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕٍ
taHDiiraatin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕُ
attaHDiiraatu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕِ
attaHDiiraati
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﻀِﻴﺮَﺍﺕِ
attaHDiiraati
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för förberedelse finns också i dual. Se hur förberedelse böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.