Böjningar av delikat

Det arabiska ordet för delikat skrivs ﻟَﺬِﻳﺬ och uttalas ladhiidh.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻟَﺬِﻳﺬ
ladhiidh
maskulinum singular
ﻟَﺬِﻳﺬٌ
ladhiidhun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻟَﺬِﻳﺬﺍً
ladhiidhan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻟَﺬِﻳﺬٍ
ladhiidhin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬُ
alladhiidhu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬَ
alladhiidha
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬِ
alladhiidhi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av delikat i maskulinum plural

Ordet för delikat har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻟَﺬِﻳﺬُﻭﻥَ
ladhiidhuuna
maskulinum plural
ﻟَﺬِﻳﺬُﻭﻥَ
ladhiidhuuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻟَﺬِﻳﺬِﻳﻦَ
ladhiidhiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻟَﺬِﻳﺬِﻳﻦَ
ladhiidhiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬُﻭﻥَ
alladhiidhuuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬِﻳﻦَ
alladhiidhiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬِﻳﻦَ
alladhiidhiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form

Böjningar av delikat i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för delikat slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻟَﺬِﻳﺬَﺓ
ladhiidha
femininum singular
ﻟَﺬِﻳﺬَﺓٌ
ladhiidhatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻟَﺬِﻳﺬَﺓً
ladhiidhatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻟَﺬِﻳﺬَﺓٍ
ladhiidhatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬَﺓُ
alladhiidhatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬَﺓَ
alladhiidhata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻠَﺬِﻳﺬَﺓِ
alladhiidhati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för delikat finns också i dual. Se hur delikat böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.