Böjningar av liten grupp, person

Det arabiska ordet för liten grupp, person skrivs ﻧَﻔَﺮ och uttalas nafar.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻧَﻔَﺮ
nafar
maskulinum singular
ﻧَﻔَﺮٌ
nafarun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻧَﻔَﺮﺍً
nafaran
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻧَﻔَﺮٍ
nafarin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻨَّﻔَﺮُ
annafaru
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻨَّﻔَﺮَ
annafara
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻨَّﻔَﺮِ
annafari
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av liten grupp, person i maskulinum plural

Ordet för liten grupp, person har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﻧﻔَﺎﺭ
'anfaar
maskulinum plural
ﺃَﻧﻔَﺎﺭٌ
'anfaarun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻧﻔَﺎﺭﺍً
'anfaaran
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻧﻔَﺎﺭٍ
'anfaarin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧﻔَﺎﺭُ
al'anfaaru
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧﻔَﺎﺭَ
al'anfaara
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧﻔَﺎﺭِ
al'anfaari
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för liten grupp, person finns också i dual. Se hur liten grupp, person böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.