Böjningar av domän

Det arabiska ordet för domän skrivs ﻧِﻄَﺎﻕ och uttalas niTaaq.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻧِﻄَﺎﻕ
niTaaq
maskulinum singular
ﻧِﻄَﺎﻕٌ
niTaaqun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻧِﻄَﺎﻗﺎً
niTaaqan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻧِﻄَﺎﻕٍ
niTaaqin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻨِّﻄَﺎﻕُ
anniTaaqu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻨِّﻄَﺎﻕَ
anniTaaqa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻨِّﻄَﺎﻕِ
anniTaaqi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av domän i maskulinum plural

Ordet för domän har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻧُﻄُﻖ
nuTuq
maskulinum plural
ﻧُﻄُﻖٌ
nuTuqun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻧُﻄُﻘﺎً
nuTuqan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻧُﻄُﻖٍ
nuTuqin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻨُّﻄُﻖُ
annuTuqu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻨُّﻄُﻖَ
annuTuqa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻨُّﻄُﻖِ
annuTuqi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för domän finns också i dual. Se hur domän böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.