Böjningar av återvändande

Det arabiska ordet för återvändande skrivs ﻋَﻮﺩَﺓ och uttalas 3awda.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﻮﺩَﺓ
3awda
femininum singular
ﻋَﻮﺩَﺓٌ
3awdatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﻮﺩَﺓً
3awdatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﻮﺩَﺓٍ
3awdatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﻮﺩَﺓُ
al3awdatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﻮﺩَﺓَ
al3awdata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﻮﺩَﺓِ
al3awdati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av återvändande i femininum plural

Ordet för återvändande i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﻋَﻮﺩَﺍﺕ
3awdaat
femininum plural
ﻋَﻮﺩَﺍﺕٌ
3awdaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻋَﻮﺩَﺍﺕٍ
3awdaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻋَﻮﺩَﺍﺕٍ
3awdaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﻮﺩَﺍﺕُ
al3awdaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﻮﺩَﺍﺕِ
al3awdaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﻮﺩَﺍﺕِ
al3awdaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för återvändande finns också i dual. Se hur återvändande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.