Böjningar av skada

Det arabiska ordet för skada skrivs ﺿَﺮَﺭ och uttalas Darar.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺿَﺮَﺭ
Darar
maskulinum singular
ﺿَﺮَﺭٌ
Dararun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺿَﺮَﺭﺍً
Dararan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺿَﺮَﺭٍ
Dararin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻀَّﺮَﺭُ
aDDararu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻀَّﺮَﺭَ
aDDarara
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻀَّﺮَﺭِ
aDDarari
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av skada i maskulinum plural

Ordet för skada har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﺿﺮَﺍﺭ
'aDraar
maskulinum plural
ﺃَﺿﺮَﺍﺭٌ
'aDraarun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﺿﺮَﺍﺭﺍً
'aDraaran
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﺿﺮَﺍﺭٍ
'aDraarin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﺿﺮَﺍﺭُ
al'aDraaru
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺿﺮَﺍﺭَ
al'aDraara
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺿﺮَﺍﺭِ
al'aDraari
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för skada finns också i dual. Se hur skada böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.