Böjningar av klassrum, säsong, termin

Det arabiska ordet för klassrum, säsong, termin skrivs ﻓَﺼﻞ och uttalas faSl.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻓَﺼﻞ
faSl
maskulinum singular
ﻓَﺼﻞٌ
faSlun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻓَﺼﻠﺎً
faSlan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻓَﺼﻞٍ
faSlin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻔَﺼﻞُ
alfaSlu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﺼﻞَ
alfaSla
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﺼﻞِ
alfaSli
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av klassrum, säsong, termin i maskulinum plural

Ordet för klassrum, säsong, termin har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻓُﺼُﻮﻝ
fuSuul
maskulinum plural
ﻓُﺼُﻮﻝٌ
fuSuulun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻓُﺼُﻮﻟﺎً
fuSuulan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻓُﺼُﻮﻝٍ
fuSuulin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻔُﺼُﻮﻝُ
alfuSuulu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻔُﺼُﻮﻝَ
alfuSuula
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻔُﺼُﻮﻝِ
alfuSuuli
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för klassrum, säsong, termin finns också i dual. Se hur klassrum, säsong, termin böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.