Böjningar av förståelig, koncept

Det arabiska ordet för förståelig, koncept skrivs ﻣَﻔﻬُﻮﻡ och uttalas mafhuum.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﻔﻬُﻮﻡ
mafhuum
maskulinum singular
ﻣَﻔﻬُﻮﻡٌ
mafhuumun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﻔﻬُﻮﻣﺎً
mafhuuman
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﻔﻬُﻮﻡٍ
mafhuumin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻔﻬُﻮﻡُ
almafhuumu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻔﻬُﻮﻡَ
almafhuuma
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻔﻬُﻮﻡِ
almafhuumi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av förståelig, koncept i maskulinum plural

Ordet för förståelig, koncept har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﻔَﺎﻫِﻴﻢ
mafaahiim
maskulinum plural
ﻣَﻔَﺎﻫِﻴﻢٌ
mafaahiimun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﻔَﺎﻫِﻴﻤﺎً
mafaahiiman
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﻔَﺎﻫِﻴﻢٍ
mafaahiimin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻔَﺎﻫِﻴﻢُ
almafaahiimu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻔَﺎﻫِﻴﻢَ
almafaahiima
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻔَﺎﻫِﻴﻢِ
almafaahiimi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för förståelig, koncept finns också i dual. Se hur förståelig, koncept böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.