Böjningar av dansare

Det arabiska ordet för dansare skrivs ﺭَﺍﻗِﺺ och uttalas raaqiS.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺭَﺍﻗِﺺ
raaqiS
maskulinum singular
ﺭَﺍﻗِﺺٌ
raaqiSun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺭَﺍﻗِﺼﺎً
raaqiSan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺭَﺍﻗِﺺٍ
raaqiSin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺮَّﺍﻗِﺺُ
arraaqiSu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺮَّﺍﻗِﺺَ
arraaqiSa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺮَّﺍﻗِﺺِ
arraaqiSi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av dansare i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för dansare slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺭَﺍﻗِﺼَﺔ
raaqiSa
femininum singular
ﺭَﺍﻗِﺼَﺔٌ
raaqiSatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺭَﺍﻗِﺼَﺔً
raaqiSatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺭَﺍﻗِﺼَﺔٍ
raaqiSatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺮَّﺍﻗِﺼَﺔُ
arraaqiSatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺮَّﺍﻗِﺼَﺔَ
arraaqiSata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺮَّﺍﻗِﺼَﺔِ
arraaqiSati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för dansare finns också i dual. Se hur dansare böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.