Böjningar av vagn

Det arabiska ordet för vagn skrivs ﻋَﺮَﺑَﺔ och uttalas 3araba.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﺮَﺑَﺔ
3araba
femininum singular
ﻋَﺮَﺑَﺔٌ
3arabatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺮَﺑَﺔً
3arabatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺮَﺑَﺔٍ
3arabatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮَﺑَﺔُ
al3arabatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮَﺑَﺔَ
al3arabata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮَﺑَﺔِ
al3arabati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av vagn i femininum plural

Ordet för vagn i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﻋَﺮَﺑَﺎﺕ
3arabaat
femininum plural
ﻋَﺮَﺑَﺎﺕٌ
3arabaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻋَﺮَﺑَﺎﺕٍ
3arabaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻋَﺮَﺑَﺎﺕٍ
3arabaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮَﺑَﺎﺕُ
al3arabaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮَﺑَﺎﺕِ
al3arabaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮَﺑَﺎﺕِ
al3arabaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för vagn finns också i dual. Se hur vagn böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.