Böjningar av farbror

Det arabiska ordet för farbror skrivs ﻋَﻢّ och uttalas 3amm.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﻢّ
3amm
maskulinum
ﻋَﻢٌّ
3ammun
maskulinum
nominativ obestämd form
ﻋَﻤّﺎً
3amman
maskulinum
ackusativ obestämd form
ﻋَﻢٍّ
3ammin
maskulinum
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﻢُّ
al3ammu
maskulinum
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﻢَّ
al3amma
maskulinum
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﻢِّ
al3ammi
maskulinum
genitiv bestämd form

Böjningar av farbror i maskulinum plural

Ordet för farbror har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﻋﻤَﺎﻡ
'a3maam
maskulinum plural
ﺃَﻋﻤَﺎﻡٌ
'a3maamun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻋﻤَﺎﻣﺎً
'a3maaman
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻋﻤَﺎﻡٍ
'a3maamin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻋﻤَﺎﻡُ
al'a3maamu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻋﻤَﺎﻡَ
al'a3maama
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻋﻤَﺎﻡِ
al'a3maami
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för farbror finns också i dual. Se hur farbror böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.