Böjningar av örhänge

Det arabiska ordet för örhänge skrivs ﺣَﻠَﻖ och uttalas Halaq.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣَﻠَﻖ
Halaq
maskulinum singular
ﺣَﻠَﻖٌ
Halaqun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺣَﻠَﻘﺎً
Halaqan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺣَﻠَﻖٍ
Halaqin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤَﻠَﻖُ
alHalaqu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﻠَﻖَ
alHalaqa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﻠَﻖِ
alHalaqi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av örhänge i maskulinum plural

Ordet för örhänge har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺣُﻠﻘَﺎﻥ
Hulqaan
maskulinum plural
ﺣُﻠﻘَﺎﻥٌ
Hulqaanun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺣُﻠﻘَﺎﻧﺎً
Hulqaanan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺣُﻠﻘَﺎﻥٍ
Hulqaanin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤُﻠﻘَﺎﻥُ
alHulqaanu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﻠﻘَﺎﻥَ
alHulqaana
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﻠﻘَﺎﻥِ
alHulqaani
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för örhänge finns också i dual. Se hur örhänge böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.