Böjningar av karta

Det arabiska ordet för karta skrivs ﺧَﺮِﻳﻄَﺔ och uttalas khariiTa.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺧَﺮِﻳﻄَﺔ
khariiTa
femininum singular
ﺧَﺮِﻳﻄَﺔٌ
khariiTatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺧَﺮِﻳﻄَﺔً
khariiTatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺧَﺮِﻳﻄَﺔٍ
khariiTatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨَﺮِﻳﻄَﺔُ
alkhariiTatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺮِﻳﻄَﺔَ
alkhariiTata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺮِﻳﻄَﺔِ
alkhariiTati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av karta i femininum plural

Ordet för karta har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺧَﺮَﺍﺋِﻂ
kharaa'iT
femininum plural
ﺧَﺮَﺍﺋِﻂٌ
kharaa'iTun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺧَﺮَﺍﺋِﻄﺎً
kharaa'iTan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺧَﺮَﺍﺋِﻂٍ
kharaa'iTin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨَﺮَﺍﺋِﻂُ
alkharaa'iTu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺮَﺍﺋِﻂَ
alkharaa'iTa
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺮَﺍﺋِﻂِ
alkharaa'iTi
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för karta finns också i dual. Se hur karta böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.