Böjningar av resa, resande

Det arabiska ordet för resa, resande skrivs ﺳَﻔَﺮ och uttalas safar.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺳَﻔَﺮ
safar
maskulinum singular
ﺳَﻔَﺮٌ
safarun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺳَﻔَﺮﺍً
safaran
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺳَﻔَﺮٍ
safarin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴَّﻔَﺮُ
assafaru
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﻔَﺮَ
assafara
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﻔَﺮِ
assafari
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av resa, resande i maskulinum plural

Ordet för resa, resande har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﺳﻔَﺎﺭ
'asfaar
maskulinum plural
ﺃَﺳﻔَﺎﺭٌ
'asfaarun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﺳﻔَﺎﺭﺍً
'asfaaran
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﺳﻔَﺎﺭٍ
'asfaarin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﺳﻔَﺎﺭُ
al'asfaaru
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺳﻔَﺎﺭَ
al'asfaara
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺳﻔَﺎﺭِ
al'asfaari
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för resa, resande finns också i dual. Se hur resa, resande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.