Böjningar av spelande

Det arabiska ordet för spelande skrivs ﻋَﺰﻑ och uttalas 3azf.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﺰﻑ
3azf
maskulinum
ﻋَﺰﻑٌ
3azfun
maskulinum
nominativ obestämd form
ﻋَﺰﻓﺎً
3azfan
maskulinum
ackusativ obestämd form
ﻋَﺰﻑٍ
3azfin
maskulinum
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺰﻑُ
al3azfu
maskulinum
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺰﻑَ
al3azfa
maskulinum
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺰﻑِ
al3azfi
maskulinum
genitiv bestämd form
Ordet för spelande finns också i dual. Se hur spelande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.