Böjningar av såg

Det arabiska ordet för såg skrivs ﻣِﻨﺸَﺎﺭ och uttalas minshaar.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣِﻨﺸَﺎﺭ
minshaar
maskulinum singular
ﻣِﻨﺸَﺎﺭٌ
minshaarun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣِﻨﺸَﺎﺭﺍً
minshaaran
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣِﻨﺸَﺎﺭٍ
minshaarin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤِﻨﺸَﺎﺭُ
alminshaaru
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤِﻨﺸَﺎﺭَ
alminshaara
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤِﻨﺸَﺎﺭِ
alminshaari
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av såg i maskulinum plural

Ordet för såg har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﻨَﺎﺷِﻴﺮ
manaashiir
maskulinum plural
ﻣَﻨَﺎﺷِﻴﺮٌ
manaashiirun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﻨَﺎﺷِﻴﺮﺍً
manaashiiran
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﻨَﺎﺷِﻴﺮٍ
manaashiirin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻨَﺎﺷِﻴﺮُ
almanaashiiru
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻨَﺎﺷِﻴﺮَ
almanaashiira
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻨَﺎﺷِﻴﺮِ
almanaashiiri
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för såg finns också i dual. Se hur såg böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.