Böjningar av skadad, sårad

Det arabiska ordet för skadad, sårad skrivs ﻣَﺠﺮُﻭﺡ och uttalas majruuH.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﺠﺮُﻭﺡ
majruuH
maskulinum singular
ﻣَﺠﺮُﻭﺡٌ
majruuHun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﺠﺮُﻭﺣﺎً
majruuHan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﺠﺮُﻭﺡٍ
majruuHin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺠﺮُﻭﺡُ
almajruuHu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺠﺮُﻭﺡَ
almajruuHa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺠﺮُﻭﺡِ
almajruuHi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av skadad, sårad i maskulinum plural

Ordet för skadad, sårad har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﺠَﺎﺭِﻳﺢ
majaariiH
maskulinum plural
ﻣَﺠَﺎﺭِﻳﺢٌ
majaariiHun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﺠَﺎﺭِﻳﺤﺎً
majaariiHan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﺠَﺎﺭِﻳﺢٍ
majaariiHin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺠَﺎﺭِﻳﺢُ
almajaariiHu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺠَﺎﺭِﻳﺢَ
almajaariiHa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺠَﺎﺭِﻳﺢِ
almajaariiHi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för skadad, sårad finns också i dual. Se hur skadad, sårad böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.