Böjningar av spricka

Det arabiska ordet för spricka skrivs ﺷَﻖّ och uttalas shaqq.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺷَﻖّ
shaqq
maskulinum singular
ﺷَﻖٌّ
shaqqun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺷَﻘّﺎً
shaqqan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺷَﻖٍّ
shaqqin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻖُّ
ashshaqqu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻖَّ
ashshaqqa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻖِّ
ashshaqqi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av spricka i maskulinum plural

Ordet för spricka har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺷُﻘُﻮﻕ
shuquuq
maskulinum plural
ﺷُﻘُﻮﻕٌ
shuquuqun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺷُﻘُﻮﻗﺎً
shuquuqan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺷُﻘُﻮﻕٍ
shuquuqin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸُّﻘُﻮﻕُ
ashshuquuqu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸُّﻘُﻮﻕَ
ashshuquuqa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸُّﻘُﻮﻕِ
ashshuquuqi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för spricka finns också i dual. Se hur spricka böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.