Böjningar av begravningsplats

Det arabiska ordet för begravningsplats skrivs ﻣَﻘﺒَﺮَﺓ och uttalas maqbara.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﻘﺒَﺮَﺓ
maqbara
femininum singular
ﻣَﻘﺒَﺮَﺓٌ
maqbaratun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﻘﺒَﺮَﺓً
maqbaratan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﻘﺒَﺮَﺓٍ
maqbaratin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻘﺒَﺮَﺓُ
almaqbaratu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻘﺒَﺮَﺓَ
almaqbarata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻘﺒَﺮَﺓِ
almaqbarati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av begravningsplats i femininum plural

Ordet för begravningsplats har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﻘَﺎﺑِﺮ
maqaabir
femininum plural
ﻣَﻘَﺎﺑِﺮٌ
maqaabirun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﻘَﺎﺑِﺮﺍً
maqaabiran
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﻘَﺎﺑِﺮٍ
maqaabirin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻘَﺎﺑِﺮُ
almaqaabiru
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻘَﺎﺑِﺮَ
almaqaabira
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻘَﺎﺑِﺮِ
almaqaabiri
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för begravningsplats finns också i dual. Se hur begravningsplats böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.