Böjningar av irriterande

Det arabiska ordet för irriterande skrivs ﻣُﺰﻋِﺞ och uttalas muz3ij.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣُﺰﻋِﺞ
muz3ij
maskulinum singular
ﻣُﺰﻋِﺞٌ
muz3ijun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺰﻋِﺠﺎً
muz3ijan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺰﻋِﺞٍ
muz3ijin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺰﻋِﺞُ
almuz3iju
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺰﻋِﺞَ
almuz3ija
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺰﻋِﺞِ
almuz3iji
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av irriterande i maskulinum plural

Ordet för irriterande har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻣُﺰﻋِﺠُﻮﻥَ
muz3ijuuna
maskulinum plural
ﻣُﺰﻋِﺠُﻮﻥَ
muz3ijuuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣُﺰﻋِﺠِﻴﻦَ
muz3ijiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣُﺰﻋِﺠِﻴﻦَ
muz3ijiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺰﻋِﺠُﻮﻥَ
almuz3ijuuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺰﻋِﺠِﻴﻦَ
almuz3ijiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺰﻋِﺠِﻴﻦَ
almuz3ijiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för irriterande finns också i dual. Se hur irriterande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.