Böjningar av krav, villkor

Det arabiska ordet för krav, villkor skrivs ﺷَﺮﻁ och uttalas sharT.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺷَﺮﻁ
sharT
maskulinum singular
ﺷَﺮﻁٌ
sharTun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺷَﺮﻃﺎً
sharTan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺷَﺮﻁٍ
sharTin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸَّﺮﻁُ
ashsharTu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﺮﻁَ
ashsharTa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﺮﻁِ
ashsharTi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av krav, villkor i maskulinum plural

Ordet för krav, villkor har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺷُﺮُﻭﻁ
shuruuT
maskulinum plural
ﺷُﺮُﻭﻁٌ
shuruuTun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺷُﺮُﻭﻃﺎً
shuruuTan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺷُﺮُﻭﻁٍ
shuruuTin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸُّﺮُﻭﻁُ
ashshuruuTu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸُّﺮُﻭﻁَ
ashshuruuTa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸُّﺮُﻭﻁِ
ashshuruuTi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för krav, villkor finns också i dual. Se hur krav, villkor böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.