Böjningar av skjorta

Det arabiska ordet för skjorta skrivs ﻗَﻤِﻴﺺ och uttalas qamiiS.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻗَﻤِﻴﺺ
qamiiS
maskulinum singular
ﻗَﻤِﻴﺺٌ
qamiiSun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻗَﻤِﻴﺼﺎً
qamiiSan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻗَﻤِﻴﺺٍ
qamiiSin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻘَﻤِﻴﺺُ
alqamiiSu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﻤِﻴﺺَ
alqamiiSa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﻤِﻴﺺِ
alqamiiSi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av skjorta i maskulinum plural

Ordet för skjorta har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻗُﻤﺼَﺎﻥ
qumSaan
maskulinum plural
ﻗُﻤﺼَﺎﻥٌ
qumSaanun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻗُﻤﺼَﺎﻧﺎً
qumSaanan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻗُﻤﺼَﺎﻥٍ
qumSaanin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻘُﻤﺼَﺎﻥُ
alqumSaanu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻘُﻤﺼَﺎﻥَ
alqumSaana
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻘُﻤﺼَﺎﻥِ
alqumSaani
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för skjorta finns också i dual. Se hur skjorta böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.