Böjningar av sko

Det arabiska ordet för sko skrivs ﺟَﺰﻣَﺔ och uttalas jazma.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺟَﺰﻣَﺔ
jazma
femininum singular
ﺟَﺰﻣَﺔٌ
jazmatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺟَﺰﻣَﺔً
jazmatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺟَﺰﻣَﺔٍ
jazmatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺠَﺰﻣَﺔُ
aljazmatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﺰﻣَﺔَ
aljazmata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﺰﻣَﺔِ
aljazmati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av sko i femininum plural

Ordet för sko i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﺟَﺰﻣَﺎﺕ
jazmaat
femininum plural
ﺟَﺰﻣَﺎﺕٌ
jazmaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺟَﺰﻣَﺎﺕٍ
jazmaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺟَﺰﻣَﺎﺕٍ
jazmaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺠَﺰﻣَﺎﺕُ
aljazmaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﺰﻣَﺎﺕِ
aljazmaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﺰﻣَﺎﺕِ
aljazmaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för sko finns också i dual. Se hur sko böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.