Böjningar av konstnär

Det arabiska ordet för konstnär skrivs ﻓَﻨَّﺎﻥ och uttalas fannaan.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻓَﻨَّﺎﻥ
fannaan
maskulinum singular
ﻓَﻨَّﺎﻥٌ
fannaanun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧﺎً
fannaanan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻥٍ
fannaanin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻥُ
alfannaanu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻥَ
alfannaana
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻥِ
alfannaani
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av konstnär i maskulinum plural

Ordet för konstnär har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻓَﻨَّﺎﻧُﻮﻥَ
fannaanuuna
maskulinum plural
ﻓَﻨَّﺎﻧُﻮﻥَ
fannaanuuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧِﻴﻦَ
fannaaniina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧِﻴﻦَ
fannaaniina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧُﻮﻥَ
alfannaanuuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧِﻴﻦَ
alfannaaniina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧِﻴﻦَ
alfannaaniina
maskulinum plural
genitiv bestämd form

Böjningar av konstnär i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för konstnär slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻓَﻨَّﺎﻧَﺔ
fannaana
femininum singular
ﻓَﻨَّﺎﻧَﺔٌ
fannaanatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧَﺔً
fannaanatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧَﺔٍ
fannaanatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧَﺔُ
alfannaanatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧَﺔَ
alfannaanata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧَﺔِ
alfannaanati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av konstnär i femininum plural

Ordet för konstnär i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﻓَﻨَّﺎﻧَﺎﺕ
fannaanaat
femininum plural
ﻓَﻨَّﺎﻧَﺎﺕٌ
fannaanaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧَﺎﺕٍ
fannaanaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻓَﻨَّﺎﻧَﺎﺕٍ
fannaanaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧَﺎﺕُ
alfannaanaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧَﺎﺕِ
alfannaanaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻔَﻨَّﺎﻧَﺎﺕِ
alfannaanaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för konstnär finns också i dual. Se hur konstnär böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.