Böjningar av källa, referens

Det arabiska ordet för källa, referens skrivs ﻣَﺮﺟِﻊ och uttalas marji3.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﺮﺟِﻊ
marji3
maskulinum singular
ﻣَﺮﺟِﻊٌ
marji3un
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﺮﺟِﻌﺎً
marji3an
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﺮﺟِﻊٍ
marji3in
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮﺟِﻊُ
almarji3u
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮﺟِﻊَ
almarji3a
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮﺟِﻊِ
almarji3i
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av källa, referens i maskulinum plural

Ordet för källa, referens har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﺮَﺍﺟِﻊ
maraaji3
maskulinum plural
ﻣَﺮَﺍﺟِﻊٌ
maraaji3un
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﺮَﺍﺟِﻌﺎً
maraaji3an
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﺮَﺍﺟِﻊٍ
maraaji3in
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮَﺍﺟِﻊُ
almaraaji3u
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮَﺍﺟِﻊَ
almaraaji3a
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮَﺍﺟِﻊِ
almaraaji3i
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för källa, referens finns också i dual. Se hur källa, referens böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.