Böjningar av ledighet, permission

Det arabiska ordet för ledighet, permission skrivs ﺇِﺟَﺎﺯَﺓ och uttalas 'ijaaza.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺇِﺟَﺎﺯَﺓ
'ijaaza
femininum singular
ﺇِﺟَﺎﺯَﺓٌ
'ijaazatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺇِﺟَﺎﺯَﺓً
'ijaazatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺇِﺟَﺎﺯَﺓٍ
'ijaazatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺈِﺟَﺎﺯَﺓُ
al'ijaazatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺈِﺟَﺎﺯَﺓَ
al'ijaazata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺈِﺟَﺎﺯَﺓِ
al'ijaazati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av ledighet, permission i femininum plural

Ordet för ledighet, permission i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﺇِﺟَﺎﺯَﺍﺕ
'ijaazaat
femininum plural
ﺇِﺟَﺎﺯَﺍﺕٌ
'ijaazaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺇِﺟَﺎﺯَﺍﺕٍ
'ijaazaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺇِﺟَﺎﺯَﺍﺕٍ
'ijaazaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺈِﺟَﺎﺯَﺍﺕُ
al'ijaazaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺈِﺟَﺎﺯَﺍﺕِ
al'ijaazaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺈِﺟَﺎﺯَﺍﺕِ
al'ijaazaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för ledighet, permission finns också i dual. Se hur ledighet, permission böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.