Böjningar av incitament, motiv

Det arabiska ordet för incitament, motiv skrivs ﺩَﺍﻓِﻊ och uttalas daafi3.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺩَﺍﻓِﻊ
daafi3
maskulinum singular
ﺩَﺍﻓِﻊٌ
daafi3un
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺩَﺍﻓِﻌﺎً
daafi3an
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺩَﺍﻓِﻊٍ
daafi3in
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺪَّﺍﻓِﻊُ
addaafi3u
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺪَّﺍﻓِﻊَ
addaafi3a
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺪَّﺍﻓِﻊِ
addaafi3i
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av incitament, motiv i maskulinum plural

Ordet för incitament, motiv har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺩِﻭَﺍﻓِﻊ
diwaafi3
maskulinum plural
ﺩِﻭَﺍﻓِﻊٌ
diwaafi3un
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺩِﻭَﺍﻓِﻌﺎً
diwaafi3an
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺩِﻭَﺍﻓِﻊٍ
diwaafi3in
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺪِّﻭَﺍﻓِﻊُ
addiwaafi3u
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺪِّﻭَﺍﻓِﻊَ
addiwaafi3a
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺪِّﻭَﺍﻓِﻊِ
addiwaafi3i
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för incitament, motiv finns också i dual. Se hur incitament, motiv böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.