Böjningar av skog

Det arabiska ordet för skog skrivs ﺣُﺮﺵ och uttalas Hursh.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣُﺮﺵ
Hursh
maskulinum singular
ﺣُﺮﺵٌ
Hurshun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺣُﺮﺷﺎً
Hurshan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺣُﺮﺵٍ
Hurshin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤُﺮﺵُ
alHurshu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﺮﺵَ
alHursha
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﺮﺵِ
alHurshi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av skog i maskulinum plural

Ordet för skog har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﺣﺮَﺍﺵ
'aHraash
maskulinum plural
ﺃَﺣﺮَﺍﺵٌ
'aHraashun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﺣﺮَﺍﺷﺎً
'aHraashan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﺣﺮَﺍﺵٍ
'aHraashin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﺣﺮَﺍﺵُ
al'aHraashu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺣﺮَﺍﺵَ
al'aHraasha
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺣﺮَﺍﺵِ
al'aHraashi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för skog finns också i dual. Se hur skog böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.