Böjningar av påstående, talesätt, yttrande

Det arabiska ordet för påstående, talesätt, yttrande skrivs ﻗَﻮﻝ och uttalas qawl.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻗَﻮﻝ
qawl
maskulinum singular
ﻗَﻮﻝٌ
qawlun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻗَﻮﻟﺎً
qawlan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻗَﻮﻝٍ
qawlin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻘَﻮﻝُ
alqawlu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﻮﻝَ
alqawla
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﻮﻝِ
alqawli
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av påstående, talesätt, yttrande i maskulinum plural

Ordet för påstående, talesätt, yttrande har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﻗﻮَﺍﻝ
'aqwaal
maskulinum plural
ﺃَﻗﻮَﺍﻝٌ
'aqwaalun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻗﻮَﺍﻟﺎً
'aqwaalan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻗﻮَﺍﻝٍ
'aqwaalin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻗﻮَﺍﻝُ
al'aqwaalu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻗﻮَﺍﻝَ
al'aqwaala
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻗﻮَﺍﻝِ
al'aqwaali
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för påstående, talesätt, yttrande finns också i dual. Se hur påstående, talesätt, yttrande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.