Böjningar av mogen

Det arabiska ordet för mogen skrivs ﻧَﺎﺿِﺞ och uttalas naaDij.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻧَﺎﺿِﺞ
naaDij
maskulinum singular
ﻧَﺎﺿِﺞٌ
naaDijun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻧَﺎﺿِﺠﺎً
naaDijan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻧَﺎﺿِﺞٍ
naaDijin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻨَّﺎﺿِﺞُ
annaaDiju
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻨَّﺎﺿِﺞَ
annaaDija
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻨَّﺎﺿِﺞِ
annaaDiji
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av mogen i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för mogen slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻧَﺎﺿِﺠَﺔ
naaDija
femininum singular
ﻧَﺎﺿِﺠَﺔٌ
naaDijatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻧَﺎﺿِﺠَﺔً
naaDijatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻧَﺎﺿِﺠَﺔٍ
naaDijatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻨَّﺎﺿِﺠَﺔُ
annaaDijatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻨَّﺎﺿِﺠَﺔَ
annaaDijata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻨَّﺎﺿِﺠَﺔِ
annaaDijati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för mogen finns också i dual. Se hur mogen böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.