Böjningar av rättvisa, sanning

Det arabiska ordet för rättvisa, sanning skrivs ﺣَﻖّ och uttalas Haqq.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣَﻖّ
Haqq
maskulinum singular
ﺣَﻖٌّ
Haqqun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺣَﻘّﺎً
Haqqan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺣَﻖٍّ
Haqqin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤَﻖُّ
alHaqqu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﻖَّ
alHaqqa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﻖِّ
alHaqqi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av rättvisa, sanning i maskulinum plural

Ordet för rättvisa, sanning har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺣُﻘُﻮﻕ
Huquuq
maskulinum plural
ﺣُﻘُﻮﻕٌ
Huquuqun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺣُﻘُﻮﻗﺎً
Huquuqan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺣُﻘُﻮﻕٍ
Huquuqin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤُﻘُﻮﻕُ
alHuquuqu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﻘُﻮﻕَ
alHuquuqa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﻘُﻮﻕِ
alHuquuqi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för rättvisa, sanning finns också i dual. Se hur rättvisa, sanning böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.