Böjningar av korrekt

Det arabiska ordet för korrekt skrivs ﺳَﺪِﻳﺪ och uttalas sadiid.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺳَﺪِﻳﺪ
sadiid
maskulinum singular
ﺳَﺪِﻳﺪٌ
sadiidun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺳَﺪِﻳﺪﺍً
sadiidan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺳَﺪِﻳﺪٍ
sadiidin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺪِﻳﺪُ
assadiidu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺪِﻳﺪَ
assadiida
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺪِﻳﺪِ
assadiidi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av korrekt i maskulinum plural

Ordet för korrekt har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﺳَﺪِﻳﺪُﻭﻥَ
sadiiduuna
maskulinum plural
ﺳَﺪِﻳﺪُﻭﻥَ
sadiiduuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺳَﺪِﻳﺪِﻳﻦَ
sadiidiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺳَﺪِﻳﺪِﻳﻦَ
sadiidiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺪِﻳﺪُﻭﻥَ
assadiiduuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺪِﻳﺪِﻳﻦَ
assadiidiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺪِﻳﺪِﻳﻦَ
assadiidiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för korrekt finns också i dual. Se hur korrekt böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.