Böjningar av börda, uppdrag

Det arabiska ordet för börda, uppdrag skrivs ﺗَﻜﻠِﻴﻒ och uttalas takliif.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺗَﻜﻠِﻴﻒ
takliif
maskulinum singular
ﺗَﻜﻠِﻴﻒٌ
takliifun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺗَﻜﻠِﻴﻔﺎً
takliifan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺗَﻜﻠِﻴﻒٍ
takliifin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺘَّﻜﻠِﻴﻒُ
attakliifu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﻜﻠِﻴﻒَ
attakliifa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﻜﻠِﻴﻒِ
attakliifi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av börda, uppdrag i maskulinum plural

Ordet för börda, uppdrag har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺗَﻜَﺎﻟِﻴﻒ
takaaliif
maskulinum plural
ﺗَﻜَﺎﻟِﻴﻒٌ
takaaliifun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺗَﻜَﺎﻟِﻴﻔﺎً
takaaliifan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺗَﻜَﺎﻟِﻴﻒٍ
takaaliifin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺘَّﻜَﺎﻟِﻴﻒُ
attakaaliifu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﻜَﺎﻟِﻴﻒَ
attakaaliifa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﻜَﺎﻟِﻴﻒِ
attakaaliifi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för börda, uppdrag finns också i dual. Se hur börda, uppdrag böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.