Böjningar av avdrag, reducering

Det arabiska ordet för avdrag, reducering skrivs ﺍِﻗﺘِﻄَﺎﻉ och uttalas iqtiTaa3.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺍِﻗﺘِﻄَﺎﻉ
iqtiTaa3
maskulinum singular
ﺍِﻗﺘِﻄَﺎﻉٌ
iqtiTaa3un
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺍِﻗﺘِﻄَﺎﻋﺎً
iqtiTaa3an
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺍِﻗﺘِﻄَﺎﻉٍ
iqtiTaa3in
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺎِﻗﺘِﻄَﺎﻉُ
aliqtiTaa3u
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺎِﻗﺘِﻄَﺎﻉَ
aliqtiTaa3a
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺎِﻗﺘِﻄَﺎﻉِ
aliqtiTaa3i
maskulinum singular
genitiv bestämd form
Ordet för avdrag, reducering finns också i dual. Se hur avdrag, reducering böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.