Böjningar av bestämd

Det arabiska ordet för bestämd skrivs ﺣَﺎﺳِﻢ och uttalas Haasim.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣَﺎﺳِﻢ
Haasim
maskulinum singular
ﺣَﺎﺳِﻢٌ
Haasimun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺣَﺎﺳِﻤﺎً
Haasiman
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺣَﺎﺳِﻢٍ
Haasimin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤَﺎﺳِﻢُ
alHaasimu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺎﺳِﻢَ
alHaasima
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺎﺳِﻢِ
alHaasimi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av bestämd i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för bestämd slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺣَﺎﺳِﻤَﺔ
Haasima
femininum singular
ﺣَﺎﺳِﻤَﺔٌ
Haasimatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺣَﺎﺳِﻤَﺔً
Haasimatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺣَﺎﺳِﻤَﺔٍ
Haasimatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤَﺎﺳِﻤَﺔُ
alHaasimatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺎﺳِﻤَﺔَ
alHaasimata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺎﺳِﻤَﺔِ
alHaasimati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för bestämd finns också i dual. Se hur bestämd böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.