Böjningar av kråka

Det arabiska ordet för kråka skrivs ﻏُﺮَﺍﺏ och uttalas ghuraab.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻏُﺮَﺍﺏ
ghuraab
maskulinum singular
ﻏُﺮَﺍﺏٌ
ghuraabun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻏُﺮَﺍﺑﺎً
ghuraaban
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻏُﺮَﺍﺏٍ
ghuraabin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻐُﺮَﺍﺏُ
alghuraabu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻐُﺮَﺍﺏَ
alghuraaba
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻐُﺮَﺍﺏِ
alghuraabi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av kråka i maskulinum plural

Ordet för kråka har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻏِﺮﺑَﺎﻥ
ghirbaan
maskulinum plural
ﻏِﺮﺑَﺎﻥٌ
ghirbaanun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻏِﺮﺑَﺎﻧﺎً
ghirbaanan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻏِﺮﺑَﺎﻥٍ
ghirbaanin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻐِﺮﺑَﺎﻥُ
alghirbaanu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻐِﺮﺑَﺎﻥَ
alghirbaana
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻐِﺮﺑَﺎﻥِ
alghirbaani
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för kråka finns också i dual. Se hur kråka böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.