Böjningar av femtedel

Det arabiska ordet för femtedel skrivs ﺧُﻤﺲ och uttalas khums.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺧُﻤﺲ
khums
maskulinum singular
ﺧُﻤﺲٌ
khumsun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺧُﻤﺴﺎً
khumsan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺧُﻤﺲٍ
khumsin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨُﻤﺲُ
alkhumsu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨُﻤﺲَ
alkhumsa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨُﻤﺲِ
alkhumsi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av femtedel i maskulinum plural

Ordet för femtedel har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﺧﻤَﺎﺱ
'akhmaas
maskulinum plural
ﺃَﺧﻤَﺎﺱٌ
'akhmaasun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﺧﻤَﺎﺳﺎً
'akhmaasan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﺧﻤَﺎﺱٍ
'akhmaasin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﺧﻤَﺎﺱُ
al'akhmaasu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺧﻤَﺎﺱَ
al'akhmaasa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺧﻤَﺎﺱِ
al'akhmaasi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för femtedel finns också i dual. Se hur femtedel böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.