Böjningar av extremist

Det arabiska ordet för extremist skrivs ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻑ och uttalas mutaTarrif.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻑ
mutaTarrif
maskulinum singular
ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻑٌ
mutaTarrifun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻓﺎً
mutaTarrifan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻑٍ
mutaTarrifin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻄَﺮِّﻑُ
almutaTarrifu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻄَﺮِّﻑَ
almutaTarrifa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻄَﺮِّﻑِ
almutaTarrifi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av extremist i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för extremist slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔ
mutaTarrifa
femininum singular
ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔٌ
mutaTarrifatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔً
mutaTarrifatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔٍ
mutaTarrifatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔُ
almutaTarrifatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔَ
almutaTarrifata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻄَﺮِّﻓَﺔِ
almutaTarrifati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för extremist finns också i dual. Se hur extremist böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.