Böjningar av lättsinnig

Det arabiska ordet för lättsinnig skrivs ﻋَﺎﺑِﺚ och uttalas 3aabith.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﺎﺑِﺚ
3aabith
maskulinum singular
ﻋَﺎﺑِﺚٌ
3aabithun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺎﺑِﺜﺎً
3aabithan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺎﺑِﺚٍ
3aabithin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﺑِﺚُ
al3aabithu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﺑِﺚَ
al3aabitha
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﺑِﺚِ
al3aabithi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av lättsinnig i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för lättsinnig slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻋَﺎﺑِﺜَﺔ
3aabitha
femininum singular
ﻋَﺎﺑِﺜَﺔٌ
3aabithatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺎﺑِﺜَﺔً
3aabithatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺎﺑِﺜَﺔٍ
3aabithatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﺑِﺜَﺔُ
al3aabithatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﺑِﺜَﺔَ
al3aabithata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﺑِﺜَﺔِ
al3aabithati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för lättsinnig finns också i dual. Se hur lättsinnig böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.