Böjningar av humör

Det arabiska ordet för humör skrivs ﻣِﺰَﺍﺝ och uttalas mizaaj.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣِﺰَﺍﺝ
mizaaj
maskulinum singular
ﻣِﺰَﺍﺝٌ
mizaajun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣِﺰَﺍﺟﺎً
mizaajan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣِﺰَﺍﺝٍ
mizaajin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤِﺰَﺍﺝُ
almizaaju
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤِﺰَﺍﺝَ
almizaaja
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤِﺰَﺍﺝِ
almizaaji
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av humör i maskulinum plural

Ordet för humör har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﻣﺰِﺟَﺔ
'amzija
maskulinum plural
ﺃَﻣﺰِﺟَﺔٌ
'amzijatun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻣﺰِﺟَﺔً
'amzijatan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻣﺰِﺟَﺔٍ
'amzijatin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻣﺰِﺟَﺔُ
al'amzijatu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻣﺰِﺟَﺔَ
al'amzijata
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻣﺰِﺟَﺔِ
al'amzijati
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för humör finns också i dual. Se hur humör böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.