Böjningar av relaterad

Det arabiska ordet för relaterad skrivs ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻖ och uttalas muta3alliq.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻖ
muta3alliq
maskulinum singular
ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻖٌ
muta3alliqun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻘﺎً
muta3alliqan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻖٍ
muta3alliqin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﻠِّﻖُ
almuta3alliqu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﻠِّﻖَ
almuta3alliqa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﻠِّﻖِ
almuta3alliqi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av relaterad i maskulinum plural

Ordet för relaterad har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻘُﻮﻥَ
muta3alliquuna
maskulinum plural
ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻘُﻮﻥَ
muta3alliquuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻘِﻴﻦَ
muta3alliqiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣُﺘَﻌَﻠِّﻘِﻴﻦَ
muta3alliqiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﻠِّﻘُﻮﻥَ
almuta3alliquuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﻠِّﻘِﻴﻦَ
almuta3alliqiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺘَﻌَﻠِّﻘِﻴﻦَ
almuta3alliqiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för relaterad finns också i dual. Se hur relaterad böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.