Böjningar av självisk

Det arabiska ordet för självisk skrivs ﺃَﻧَﺎﻧِﻲّ och uttalas 'anaaniyy.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺃَﻧَﺎﻧِﻲّ
'anaaniyy
maskulinum singular
ﺃَﻧَﺎﻧِﻲٌّ
'anaaniyyun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴّﺎً
'anaaniyyan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻲٍّ
'anaaniyyin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻲُّ
al'anaaniyyu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻲَّ
al'anaaniyya
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻲِّ
al'anaaniyyi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av självisk i maskulinum plural

Ordet för självisk har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﺃَﻧَﺎﻧِﻴُّﻮﻥَ
'anaaniyyuuna
maskulinum plural
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴُّﻮﻥَ
'anaaniyyuuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴِّﻴﻦَ
'anaaniyyiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴِّﻴﻦَ
'anaaniyyiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴُّﻮﻥَ
al'anaaniyyuuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴِّﻴﻦَ
al'anaaniyyiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴِّﻴﻦَ
al'anaaniyyiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form

Böjningar av självisk i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för självisk slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔ
'anaaniyya
femininum singular
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔٌ
'anaaniyyatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔً
'anaaniyyatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔٍ
'anaaniyyatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔُ
al'anaaniyyatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔَ
al'anaaniyyata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴَّﺔِ
al'anaaniyyati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av självisk i femininum plural

Ordet för självisk i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕ
'anaaniyyaat
femininum plural
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕٌ
'anaaniyyaatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕٍ
'anaaniyyaatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕٍ
'anaaniyyaatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕُ
al'anaaniyyaatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕِ
al'anaaniyyaati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻧَﺎﻧِﻴَّﺎﺕِ
al'anaaniyyaati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för självisk finns också i dual. Se hur självisk böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.