Böjningar av kudde

Det arabiska ordet för kudde skrivs ﻭِﺳَﺎﺩَﺓ och uttalas wisaada.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻭِﺳَﺎﺩَﺓ
wisaada
femininum singular
ﻭِﺳَﺎﺩَﺓٌ
wisaadatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻭِﺳَﺎﺩَﺓً
wisaadatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻭِﺳَﺎﺩَﺓٍ
wisaadatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮِﺳَﺎﺩَﺓُ
alwisaadatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮِﺳَﺎﺩَﺓَ
alwisaadata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮِﺳَﺎﺩَﺓِ
alwisaadati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av kudde i femininum plural

Ordet för kudde har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻭَﺳَﺎﺋِﺪ
wasaa'id
femininum plural
ﻭَﺳَﺎﺋِﺪٌ
wasaa'idun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻭَﺳَﺎﺋِﺪﺍً
wasaa'idan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻭَﺳَﺎﺋِﺪٍ
wasaa'idin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮَﺳَﺎﺋِﺪُ
alwasaa'idu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺳَﺎﺋِﺪَ
alwasaa'ida
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺳَﺎﺋِﺪِ
alwasaa'idi
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för kudde finns också i dual. Se hur kudde böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.